Właśnie spadł nowy trend wellness dla sportowców


Sportowcy uwielbiają dobry trend wellness. Wszystko, co obiecuje zwiększyć wydajność lub dać najmniejszą przewagę każdemu rywalizującemu na najwyższym poziomie w swoim sporcie znajdzie uszy elitarnych sportowców i olimpijczyków — nawet (a zwłaszcza) jeśli wygląda jak narzędzie tortur.

W 2016 r. moda było bańki: technika, która wykorzystuje przyssawki jako środek przeciwbólowy, sprawiając, że sportowcy tacy jak Michael Phelps wyglądają, jakby właśnie walczyli z gigantyczną ośmiornicą. W tym roku jego ograniczenie przepływu krwi, New York Times zgłoszone. Niektórzy pływacy i biegacze zakładają opaski przypominające opaski uciskowe na ręce i nogi w nadziei, że poprawi to ich trening.

Strategia została po raz pierwszy opracowana w 1966 roku przez japońskiego trójboistę Yoshiaki Sato, ale to tylko przyłapany na z wybitnymi sportowcami w ciągu ostatnich kilku lat. Amerykański pływak Michael Andrew i Galen Rupp, amerykański biegacz długodystansowy, stosują ograniczenie przepływu krwi podczas treningu olimpijskiego.

Jak w przypadku każdego dobrego trendu zwiększającego wydajność, wciąż istnieją tylko ograniczone dowody wskazujące, czy i jak to działa. Trochę studia pokazują, że sportowcy tacy jak gracze rugby, piłki nożnej i siatkówki zwiększyli siłę mięśni i wytrzymałość po kilkutygodniowym treningu z ograniczeniem przepływu krwi. Naukowcy spekulują, że może zwiększyć siłę poprzez zwiększenie nacisku na komórki mięśniowe, co sprzyja rozwojowi mięśni. Ale było tylko kilka badań naukowych nad tą techniką. „Istnieje tylko 9 badań na ten temat, które wyciągają wstępne wnioski” – napisali autorzy jednego z 2015 r. przejrzeć.

Tak właśnie było dla innych narzędzi, jak bańki i taśmy Kinesio, które sportowcy rozciągają w poprzek stawów, aby uniknąć kontuzji lub zapobiec bólowi. Korzyści z takich strategii są trudne do udowodnienia, a sportowcy zwykle przyjmują je na podstawie niepotwierdzonych dowodów od rówieśników lub jeśli czuć jak pomagają — niezależnie od konkretnych dowodów.

Jednak pod koniec dnia może to w porządku. Efekt placebo jest potężny, a sport jest w takim samym stopniu mentalny, jak fizyczny. Istnieje ryzyko, że słynni sportowcy, którzy tak duży nacisk kładą na niesprawdzone narzędzia, mogą rozpowszechniać dezinformację lub odwracać uwagę od dobrych nauk o sporcie, John Sullivan, psycholog kliniczny i naukowiec zajmujący się sportem, powiedział Wice w 2018. Ograniczenie przepływu krwi może nie być czymś, co ludzie mogą lub powinni robić w domu: sprzęt jest kosztowny, i to może być niebezpieczne jeśli nie jest zrobione poprawnie. Ale dla elitarnych sportowców pod stałym nadzorem naukowców sportowych, o ile strategia nie zaszkodzi, przekonanie, że pomaga, może w rzeczywistości wystarczyć, aby dać im przewagę.

ReklamaSource link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Pierwsza wieloosobowa beta gry Halo Infinite rozpoczyna się 29 lipca

Pierwszy Aureola nieskończona Techniczny podgląd multiplayera rozpocznie się jutro, 29 lipca. Beta potrwa do niedzieli 1 sierpnia, oferując krótką szansę...

Facebook wstrzymuje sprzedaż Oculus Quest 2 przez podrażnienie skóry

Facebook ogłosił niedawno, że wstrzymał globalną sprzedaż Oculus Quest 2, podczas gdy pracują nad dodaniem silikonowej osłony uzupełniającej oryginalną piankową podkładkę do twarzy....

Firma Dell nie może wysłać wybranych systemów Alienware Aurora R10/R12 do kilku stanów USA ze względu na nowe przepisy dotyczące zasilania

Firma Dell przestała sprzedawać swoje systemy Alienware Aurora R10/R12 klientom w sześciu stanach USA, ponieważ nie są one w stanie spełnić wymagań kalifornijskiego...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!